BJP anounce 184 candidates for lok sabha election 2019

 

lok sabha election bjp candidate list 2019

 

Narendra Modi (Varanasi, UP)

Amit Shah(Gandhinagar, Gujarat)

Raghav Lakhanpal (Saharanpur, UP)

Sanjeev Kumar Balyan (Muzaffarnagar, UP)

Kunwar Bharatendra Singh (Bijnor, UP)

Kunwar Sarvesh Kumar (Moradabad, UP)

Parmeshwar Lal Saini (Sambhal, UP)

Kanwar Singh Tanwar (Amroha, UP)

Rajendra Agrawal (Meerut, UP)

Satya Pal Singh (Baghpat, UP)

Vijay Kumar Singh (Ghaziabad, UP)

Mahesh Sharma (Gautam Budh Nagar, UP)

Satish Kumar Gautam (Aligarh, UP)

Hema Malini (Mathura, UP)

S P Singh Baghel (Agra, UP)

Raj Kumar Chaher (Fatehpur Sikri, UP)

Rajveer Singh (Etah, UP)

Sangh Mitra Maurya (Badaun, UP)

Dharmendra Kumar (Aonla, UP)

Santosh Kumar Gangwar (Bareilly, UP)

Arun Sagar (Shahajahanpur (SC), UP)

Ajay Kumar Mishra (Kheri, UP)

Rajesh Verma (Sitapur, UP)

Jai Prakash Rawat (Hardoi (SC), UP)

Ashok Rawat (Misrikh (SC), UP)

Sakshi Maharaj (Unnao, UP)

Kaushal Kishore (Mohanlalganj (SC), UP)

Rajnath Singh (Lucknow, UP)

Smriti Irani (Amethi, UP)

Heena Gavit (Nandurbar (ST), Maharashtra)

Subhash Bhamre (Dhule, Maharashtra)

Raksha Khadse (Raver, Maharashtra)

Sanjay Dhotre (Akola, Maharashtra)

Ramdas Tadas (Wardha, Maharashtra)

Nitin Gadkari (Nagpur, Maharashtra)

Ashok Nete (Gadchiroli-Chimur (ST), Maharashtra)

Hansraj Ahir (Chandrapur, Maharashtra)

Queen Ojha (Gauhati)

Dilip Saikia (Mangaldoi, Assam)

Tapan Gogoi (Jorhat, Assam)

Rameswar Teli (Dibrugarh)

Pradan Baruah (Lakhimpur, Assam)

Tapir Gao (Arunachal West, Assam)

Kiren Rijiju (Arunachal East, Arunachal Pradesh)

Renuka Singh (Surguja (ST), Chhattisgarh)

Gomtee Sai (Raigarh(ST) , Chhattisgarh)

Guharam Ajgale (Janjgir-Champa (SC), Chattisgarh)

Baiduram Kashyap (Bastar (ST), Chhattisgarh)

Mohan Mandavi (Kanker (ST), Chhattisgarh)

Natubhai Patel (Dadra Nagar Haveli (ST) )

MM War (Baramulla, Jammu & Kashmir)

Khalid Jahangir (Srinagar, Jammu & Kashmir)

Sofi Youssaf (Anantnag, Jammu & Kashmir)

Jitendra Singh (Udhampur, Jammu & Kashmir)

Jugal Kishore (Jammu, Jammu & Kashmir)

Suresh Angadi (Belgaum, Karnataka)

Parvatagouda Gaddigoudar (Bagalkot, Karnataka)

Ramesh Jigajinagi (Bijapur (SC), Karnataka)

Umesh Jadhav (Gulbarga(SC), Karnataka)

Bhawgwant Khuba (Bidar, Karnataka)

Devendrappa (Bellary, Karnataka)

Shivkumar Udasi (Haveri, Karnataka)

Prahlad Joshi (Dharwad, Karnataka)

Anantkumar Hegde (Uttara Kannada)

Gowdar Siddeshwara (Devanagere, Karnataka)

BY Raghavendra (Shimoga, Karnataka)

Shobha Karandlaje (Udupi-Chikamangalur, Karnataka)

Raosaheb Danve (Jalna, Maharashtra)

Kapil Patil (Bhiwandi, Maharashtra)

Gopal Shetty (Mumbai North)

Poonam Mahajan (Mumbai North Central)

Sujay Vikhe (Ahmednagar, Maharashtra)

Pritam Munde (Beed, Maharashtra)

Sudhakar Shrungare (Latur (SC), Maharashtra)

Sanjay Kaka Patil (Sangli, Maharashtra)

Vishal Jolly (Andaman and Nicobar islands)

Kripanath Malla (Karimganj (SC), Assam)

Rajdeep Roy Bengali (Silchar, Assam)

Harensingh Bey (Autonomous District (ST), Assam)

A Manju (Hassan, Karnataka)

Nalin Kumar Kateel (Dakshina Kannada, Karnataka)

A Narayana Swamy (Chitradurga (SC), Karnataka)

GS Basavaraju (Tumkur, Karnataka)

Prathap Simha (Mysore, Karnataka)

Srinivasa Prasada (Chamraja Nagar)

Sadananda Gowda (Bangalore North)

PC Mohan (Bangalore Central)

BN Bachchegowda (Chikkballapur)

Raveesh Kuntar (Kasaragod, Kerala)

CK Padmanabhan (Kannur, Kerala)

VK Sajeevan (Vadakara, Kerala)

KP Prakash Babu (Kozhikode, Kerala)

Unnikrishnan Master (Malappuram, Kerala)

VT Rema (Ponnani, Kerala)

C Krishnakumar (Palakkad, Kerala)

AN Radhakrishnan (Chalakudy, Kerala)

Alphonese Kannanthana (Ernakulam, Kerala)

KS Radhakrishnan (Alappuzha, Kerala)

KV Sabu (Kollam, Kerala)

Sobha Surendran (Attingal, Kerala)

Summanam Rajasekharan (Thiruvananthapuram, Kerala)

Abdul Khader (Lakshadweep (ST))

KK Ranjan Singh (Inner Manipur, Manipur)

H Shokhopao Mate (Outer Manipur (ST), Manipur)

Nirupam Chakma (Mizoram (ST))

Jual Oram (Sundargarh (ST), Odisha)

Ananta Naik (Keonjhar (ST), Odisha)

Pratap Sarangi (Balasore, Odisha)

Rudra Narayan Pani (Dhenkanal, Odisha)

Sangeeta Kumari Singh Deo (Bolangir, Odisha)

Balabhadra Majhi (Nabarangpur (ST), Odisha)

Baijayant Panda (Kendrapara, Odisha)

Aparajita Sarangi (Bhubaneswar, Odisha)

Anita Priyadarshni (Aska, Odisha)

Brughu Baxipatra (Berhampur, Odisha)

Nihal Chand Chauhan (Ganganagar (SC), Rajasthan)

Arjun Meghwal (Bikaner (SC), Rajasthan)

Narendra Khinchal (Jhunjhunu, Rajasthan)

Sumedhanand Saraswati (Sikar, Rajasthan)

Col. Rajyavardhansingh Rathore (Jaipur Rural, Rajasthan)

Ramcharan Bohra (Jaipur, Rajasthan)

Sukhbir Jaunapuria (Tonk-Sawai Madhopur, Rajasthan)

Bhagirath Chaudhary (Ajmer, Rajasthan)

PP Chaudhary (Pali, Rajasthan)

Kanna Lakshminarayana (Narasaraopet, Andhra Pradesh)

D Purandeshwari (Visakhapatnam , Andhra Pradesh)

Dudh Kumar Mondal (Birbhum, West Bengal)

Babul Supriyo (Asansol, West Bengal)

Paresh Chandra Das (Bardhaman Purba (SC), West Bengal)

Soumitra Kha (Bishnupur(SC), West Bengal)

Dilip Ghosh(Medinipur, West Bengal)

Dr Kunar Hembram (Jhargram (ST), West Bengal)

Smt. Bharati Ghosh(Ghatal, West Bengal)

Siddharth Naskar (Tamluk, West Bengal)

Tapan Roy ( Arambagh (SC), West Bengal)

Smt. Locket chaterjee ( Hooghly, West Bengal)

Debajit Sarkar (Serampore, West Bengal)

Rahul Sinha ( Kolkata Uttar, West Bengal)

Chandra Kumar Bose (Kolkata Dakshin, West Bengal)

Prof. Anupam Hazra (Jadavpur,West Bengal)

Shyamaprasad Halder (Mathurapur(SC), West Bengal)

Dr Ashok Kandari (Jaynagar(SC), West Bengal)

Sayantan Basu (Basirhat, West Bengal)

Dr Mrinal Kanthi Debnath (Barasat, West Bengal)

Samik Bhattacharya (Dum Dum, West Bengal)

Arjun Singh (Barrackpur, West Bengal)

Kalyan Chowbey (Krishnanagar, West Bengal)

Smt. Sreerupa Mitra Choudhury (Maldaha Dakshin, West Bengal)

Khagen Murmu (Maldaha Uttar, West Bengal)

Dr Sukanta Majumdar (Balurghat,West Bengal)

Smt. Deboshree Chaudhary (Raiganj,West Bengal)

Dr Jayanta Ray (Jalpaiguri (SC), West Bengal)

John Barla (Alipurduars(ST), West Bengal)

Nisith Pramanik (Coochbehar, West Bengal)

Dr. Ramesh Pokhriyal (Nishank) (Hardwar, Uttarakhand)

Ajay Bhatt (Nainital-Udhamsingh Nagar, Uttarakhand)

Ajay Tamta (Almora(SC), Uttarakhand)

Tirath Singh Rawat (Garhwal, Uttarakhand)

Smt. Mala Rajya Laxmi (Tehri Garhwal,Uttarakhand)

Pratima Bhaumik (Tripura East(ST), Tripura)

Rebati Tripura (Tripura West, Tripura)

Jatothu Hussain Naik (Mahabubabad, Telangana)

Chinta Sambamurthy (Warangal, Telangana)

P V Shamsunder Rao (Bhongir, Telangana)

Garlapati Jithender Kumar (Nalgonda, Telangana)

Kum. Bangaru Shruthi (Nagarkurnool (SC), Telangana)

G Kishan Reddy (Secunderabad, Telangana)

N Ramchandra Rao (Malkajgiri, Telangana)

D. Aravind (Nizamabad, Telangana)

Bandi Sanjay (Karimnagar, Telangana)

Pon. Radhakrishnan (Kanniyakumari, Tamil Nadu)

Dr Tamilisai Soundarrajan (Thoothukkudi, Tamil Nadu)

Nainar Nagendran (Ramanathapuram, Tamil Nadu)

H Raja (Sivaganga, Tamil Nadu)

C P Radhakrishnan (Coimbatore, Tamil Nadu)

Laten Tshering Sherpa (Sikkim, Sikkim)

Dushyant Singh (Jhalawar-Baran,Rajasthan)

Om Birla (Kota,Rajasthan)

Subhash Chandra Baheria (Bhilwara, Rajasthan)

C. P. Joshi (Chittorgarh, Rajasthan)

Arjunlal Meena (Udaipur, Rajasthan)

Devji Mansingram Patel (Jalore, Rajasthan)

Gajendra Singh Shekhawat (Jodhpur, Rajasthan)

 

ने नौ उम्मीदवारों की नई सूची Lok Sabha elections 2019 BJP candidate list for lok sabha elections 2019